Första spadtaget till nytt äldreboende i Svedala

Från vänster: Magnus Jälminger, Novum Samhällsfastigheter, Per Mattsson, ordförande i socialnämnden Svedala kommun, Andreas Nisser, Altura, Daniel Beverius, vice regionchef Vardaga och Cecilia Eneberg, arbetschef Veidekke Bygg Syd
I går togs första spadtaget till Villa Svedala. Det blir det första privatdrivna äldreboendet sedan kommunen införde Lagen om valfrihet (LOV). Villa Svedala ska drivas av omsorgsföretaget Vardaga och kommer att ligga bredvid Toftaängens äldreboende. Bygget beräknas vara färdigt hösten 2026.
I Villa Svedala blir det 60 lägenheter, fördelade på två plan, med en generös utemiljö. Utöver en trygg och trivsam boendemiljö läggs stor vikt vid sociala ytor. Boendet utformas med gemensamma rum där boende, personal och anhöriga kan umgås. Dessutom ska det bli lättillgängliga grönområden som ger en trevlig miljö året om.
Per Mattsson (M), ordförande i socialnämnden, var med och tog första spadtaget. Han är glad över att bygget nu har kommit i gång.
– Det här är inte primärt ett kommunalt projekt, men kommunen är en intressent och har gjort det möjligt genom att fatta beslut om LOV för särskilt boende. Med samma kostnad som för egna boenden kommer vi nu att kunna erbjuda valfrihet åt brukaren som kan välja mellan kommunalt boende och Vardaga. För personalen blir det också möjligt att välja arbetsgivare i Svedala, säger han.
Per menar också att Villa Svedala är en viktig del i att möta det ökande behovet av äldreboenden i kommunen.
Projektet utvecklas av Novum Samhällsfastigheter i samarbete med Altura Fastigheter.
– Att bygga vård- och omsorgsboenden handlar inte bara om att ge äldre tak över huvudet, utan om att skapa trygga hem där de boende kan leva ett gott liv. Vår ambition är att varje boende vi utvecklar ska kännas välkomnande och genomtänkt i minsta detal, så att omsorgen kan bedrivas på bästa möjliga sätt, säger Anderas Nisser, tillväxtchef på Altura Fastigheter.

Visualisering Villa Svedala.