Svedala kommun logotyp - liggande

öppettider och kontakt

Bara bibliotek, en del av husets fasad.  Foto: TA fotografi

Foto: TA Fotografi

Scrolla ner på sidan för helgöppettider och kontaktuppgifter.

Öppettider:

Svedala bibliotek

Måndag-torsdag kl 10:00-19:00
Fredag kl 12:00-17:00
Lördag kl 10:00-13:00

Bara bibliotek

Meröppet alla dagar kl 07:00-21:00
Bemannade öppettider:
Måndag kl 12:00-19:00
Tisdag-onsdag kl 10:00-14:00
Torsdag kl 12:00-19:00
Fredag kl 13:00-16:00
Lördag (september-maj) kl 10:00-13:00

Klågerups bibliotek

Måndag kl 10:00-13:00, 15:00-19:00
Tisdag kl 13:00-17:00
Onsdag kl 10:00-13:00
Torsdag kl 15:00-19:00

Helgöppettider:

Lillejulafton kl 10:00-14:00
Julafton stängt
Juldagen stängt
Annandag jul stängt
Nyårsafton stängt
Nyårsdagen stängt
Trettondagsafton kl 10:00-14:00
Trettondedag jul stängt
Skärtorsdag kl 10:00-14:00
Långfredag stängt
Påskafton stängt
Påskdagen stängt
Annandag påsk stängt
Valborgsmässoafton kl 10:00-14:00
1:a maj stängt
Pingstafton stängt
Kristi himmelsfärds dag stängt
Nationaldagen 6 juni stängt
Midsommarafton stängt
Midsommardagen stängt
Alla helgons afton kl 10:00-14:00
Alla helgons dag stängt

Kontakt:

Informationsdisk, Svedala
Telefon 040-626 82 03

Informationsdisk, Bara
Telefon 040-626 89 70

Informationsdisk, Klågerup
Telefon 040-626 89 08

Eva Thorgilsson, bibliotekschef
Telefon 040-626 82 07, e-post eva.thorgilsson@svedala.se

Susanne Bengtsson, filialföreståndare, Bara bibliotek
Telefon 040-626 89 72, e-post susanne.bengtsson@svedala.se

Karin Bondesson, biblioteksassistent, Bara bibliotek
Telefon 040-626 89 73, e-post karin.bondesson@svedala.se  

Paula Drenner, biblioteksassistent, Svedala bibliotek
Telefon 040-626 82 04, e-post paula.drenner@svedala.se 

Sara Elmqvist, barn- och skolbibliotekarie, Svedala och Klågerups bibliotek
Telefon 040-626 81 16 i Svedala, 040-626 89 18 i Klågerup, e-post sara.elmqvist@svedala.se 

Ninita Fristedt, bibliotekarie, Svedala bibliotek 
Telefon 040-626 82 06, e-post ninita.fristedt@svedala.se 

Hanna Nilsson, bibliotekarie, Svedala bibliotek
Telefon 040-626 83 88, e-post hanna.nilsson@svedala.se 

Anna Sallenman, barnbibliotekarie, Svedala bibliotek
Telefon 040-626 82 05, e-post anna.sallenman@svedala.se

Malin Wiklander, barnbibliotekarie, Bara bibliotek
Telefon 040-626 89 71, e-post malin.wiklander@svedala.se 

Elisabet Åhlin, filialföreståndare, Klågerups bibliotek
Telefon 040-626 89 18, e-post elisabet.ahlin@svedala.se

Publicerad 2016-12-19 kl 00:00
Sidansvarig: Annika Johansson
Uppdaterad 2016-09-08 kl 18:38